دوره 20، شماره 56 - ( 1-1399 )                   جلد 20 شماره 56 صفحات 0دوره0فصل__Se | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

kooshki A, toulabi nejad M. Sustainable Planning of Cross Border Cooperation Development (CBC): The factors and drivers that affect the stability of border regions. researches in Geographical Sciences. 2020; 20 (56)
URL: http://jgs.khu.ac.ir/article-1-3133-fa.html
کوشکی امین، طولابی نژاد مهرشاد. برنامه‌ریزی پایدار توسعه همکاری‌های مناطق مرزی (CBC): عوامل و محرک های موثر بر پایداری اتحاد مناطق مرزی. نشریه تحقیقات کاربردی علوم جغرافیایی. 1399; 20 (56)

URL: http://jgs.khu.ac.ir/article-1-3133-fa.html


1- استادیار گروه علوم سیاسی دانشگاه حکیم سبزواری
2- دکتری جغرافیا و برنامه ریزی روستایی دانشگاه سیستان و بلوچستان ، mehrshad_t65@yahoo.com
چکیده:   (864 مشاهده)
در سال­های اخیر، همکاری میان کشورها برای پایداری اتحاد و انسجام سرزمین به منظور توسعه مناطق مرزی به یک مسئله حیاتی تبدیل شده است. در این راستا، روش­های مختلفی برای برنامه­ریزی فضایی به منظور توسعه همکاری­های مناطق مرزی و تحت عنوان برنامه (CBC) در کشورهایی مختلف تصویب و اجرا شد که یکی از هدف آن ایجاد پیوند و پایداری اتحاد در زمینه­های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و غیره می­باشد. برای رسیدن به این هدف، عوامل و محرک­های وجود دارد که بر پایداری اتحاد و انسجام در مناطق مرزی اثرگذار می ­باشد. در این پژوهش نیز با استفاده از برنامه توسعه همکاری­های مناطق مرزی (CBC) به بررسی عوامل و محرک­های موثر بر پایداری اتحاد در مناطق مرزی پرداخته شد. تحقیق حاضر از نظر هدف، کاربردی و روش انجام آن ترکیبی (کیفی و کمی) است. ابزار گردآوری داده­ ها پرسش­نامه و مصاحبه می­ باشد. جامعه آماری شامل کارشناسان مختلف در زمینه­ های تحصیلی علوم سیاسی، جغرافیا، اقتصاد، جامعه­شناسی، کارشناسان نیروی انتظامی، استانداری و فرمانداری در استان سیستان و بلوچستان می­باشد. با استفاده از نمونه­گیری هدفمند 70 کارشناس انتخاب گردید. برای تجزیه‌وتحلیل داده­ها، از آزمون­های توصیفی و مدل رگرسیون لجستیک باینری (روش LM- نیوتن- مارکارد- رافسون) استفاده شد. نتایج نشان داد که در زمینه برنامه­ریزی برای پایداری اتحاد در استان سیستان و بلوچستان طرح یا برنامه­ای تصویب و اجرا نشده و به جز قرارداد تعیین حقابه رودخانه هیرمند در منطقه سیستان که با کشور افغانستان در چند دوره زمانی منعقد شد؛ سایر تفاهم­نامه­ های همکاری مربوط به سیاست­های کلی کشور بوده و توجه چندانی به پایداری ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مناطق مرزی نشده است. در زمینه عوامل و محرک­های موثر بر پایداری اتحاد در مناطق مرزی نتایج نشان داد که از بین پنج عامل اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی- مذهبی، نهادی- ساختاری و سیاسی امنیتی، سه عامل اقتصادی (0/478)، سیاسی- امنیتی (0/473) و فرهنگی- مذهبی (0/363) بیشترین اثر را بر پایداری اتحاد مناطق مرزی در منطقه مورد مطالعه داشته­اند. از نتایج این پژوهش برای توسعه همکاری­های مناطق مرزی و پایداری انسجام در مناطق مرزی مختلف ایران می­توان استفاده نمود.
 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: جغرافیا و برنامه ریزی روستایی
دریافت: ۱۳۹۷/۳/۱۸ | پذیرش: ۱۳۹۷/۷/۱۷ | انتشار: ۱۳۹۸/۲/۲۲

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه تحقیقات کاربردی علوم جغرافیایی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Scientific Journals Management System

Designed & Developed by : Yektaweb